Święto Majowe

3 maja 1791 r. została uchwalona w Polsce konstytucja. Ustawa zasadnicza była zapisana w 11 artykułach i wprowadzała trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Gwarantowała prawo powszechnej wolności dla szlachty i mieszczaństwa. Regulowała zasady funkcjonowania władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Choć krótko po uchwaleniu ustawy zasadniczej Rzeczpospolita upadła, Konstytucja była przez lata symbolem wolności, dumy narodowej i patriotyzmu.

O tych wydarzeniach przypomnieli nam przedstawiciele  klas IV, V, VI oraz gimnazjaliści, którzy pod kierunkiem swoich  nauczycieli – pani Patrycji Świerczek i pana Waldemara Chrobaka przygotowali uroczystą akademię. Występujących wspierał chór szkolny kierowany przez panią Stanisławę Martykę.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.