Niezwykły Wieczór z Mazurkiem

We wtorek, 13 XI, obchodziliśmy w naszej szkole setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.  Spotkanie miało charakter międzypokoleniowy, zaprosiliśmy na nie naszych rodziców, dziadków, rodzeństwo, okolicznych mieszkańców i sympatyków Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Paleśnicy. Swoją obecnością zaszczyścili nasz również znamienici goście: Pan Dawid Chrobak -Burmistrz Gminy i Miasta Zakliczyn, ojciec  Andrzej Chlewicki – kustosz Sanktuarium Matki Boskiej Niezawodnej Nadziei, Dyrektorzy ważnych instytucji : Domu Opieki Społecznej w Stróżach, a także szkół i przedszkoli z terenu naszej gminy.

Punktem kulminacyjnym wieczoru był występ przygotowany przez uczniów klas szóstej i siódmej, którzy  w pantomimicznych scenach przypomnieli ważne wydarzenia związane z historią Polski. Towarzyszyła im wymowna muzyka: cantata sceniczna Carla Orffa, Nocturn e-moll Chopina, fragmenty „Polskich dróg” i aranżacje współczesnych piosenek o zabarwieniu patriotycznym. W scenie finałowej brali udział wszyscy występujący, a w ich rękach powiewały biało-czerwone chorągiewki oświetlane subtelne ukrytymi reflektorami. Podniosła atmosfera udzialiła się wszystkim…I wtedy na sali pojawił się tort w barwach narodowych, a Pani Dyrektor złożyła życzenia Polsce. Wszyscy rozkoszowaliśmy się widokiem i smakiem tego ciasta, a także kosztowaliśmy mazurków przygotowanych według staropolskich przepisów przez nasze mamy i babcie.

Potem długo śpiewaliśmy piosenki i pieśni patriotyczne, a we wspólnym śpiewaniu przewodził nam chór szkolny pod dyrekcją Pani Stanisławy Martyki. Podziwialiśmy także krakowiaka i mazura w wykonaniu naszych koleżanek i  kolegów. Piękne tańce i cudowne stroje zachwyciły publiczność, tak jak niezwykła dekoracja sali, która podkreślała charakter i rangę uroczystości.

Rozchodziliśmy się do domów w poczuciu, że uczestniczyliśmy w czymś ważnym
i wyjątkowym…

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.