List od Marszałka Województwa Małopolskiego

W dniu 12.10.2018r.  w przedszkolu w Paleśnicy  odbyło się uroczyste przekazanie oczyszczacza powietrza, który otrzymaliśmy od  Marszałka Województwa Małopolskiego w ramach realizacji projektu zintegrowanego LIFE pod nazwą „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze” współfinansowanego ze środków Programu LIFE Unii Europejskiej.  Na wstępie pani dyrektor  odczytała list od Marszałka , a przedszkolaki  przedstawiły inscenizacje pt.”Czyste powietrze wokół nas” oraz  wspólnie z rodzicami wykonały plakaty na temat czystego powietrza.

Uroczystość poprzedziły zajęcia edukacyjne dla dzieci, które miały na celu uwrażliwić je  na problem  i konsekwencje oddychania zanieczyszczonym powietrzem.  Przedszkolaki obejrzały bajkę  edukacyjną  pt. „Zanieczyszczenie powietrza”, brały udział w zabawach badawczych „Co to jest powietrze?”, słuchały książki czytanej przez rodziców „Skok na smog”.

Jeszcze raz dziękujemy za przekazany dar gdyż przebywanie  dzieci w pomieszczeniu, w którym czystość powietrza spełnia wymagane standardy,  uchroni je od problemów zdrowotnych, a oczyszczacz spełni też walor edukacyjny.

List od Marszałka Województwa Małopolskiego[/b]

 

             Szanowni Rodzice i Nauczyciele!

Województwo małopolskie jako pierwsze w Polsce podjęło szereg działań mających na celu poprawę jakości powietrza. Naszym priorytetem jest wymiana starych, niskowydajnych urządzeń grzewczych w gospodarstwach domowych. Jest to jednak zadanie, które wymaga czasu, więc na efekty musimy poczekać kilka lat.

Oddychanie silnie zanieczyszczonym powietrzem stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia osób szczególnie wrażliwych, głównie dzieci. Dlatego też, podjąłem decyzję o wyposażeniu żłobków, przedszkoli i klubów malucha w urządzenia oczyszczające powietrze.

Mam nadzieję, że zastosowanie tego doraźnego rozwiązania wpłynie pozytywnie na samopoczucie i zdrowie naszych najmłodszych mieszkańców Małopolski.  Budowanie świadomości istnienia problemu, a także wspólne szukanie rozwiązań to zadanie, nie tylko dla samorządu, ale także dla Rodziców i Nauczycieli, dlatego też

zachęcam do wspólnego kreowania postaw proekologicznych mających na celu poprawę jakości powietrza.

 

Z serdecznymi pozdrowieniami

Jacek Krupa

Marszałek Województwa Małopolskiego

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.