Ginęli niewinni ludzie… 74 rocznica pacyfikacji Jamnej

W niedzielę 23 września w Jamnej odbyły się uroczystości upamiętniające wydarzenia sprzed 74 lat. Wówczas, nocą z 25 na 26 IX 1944 r., hitlerowcy podpalili zabudowania wsi, mszcząc się za pomoc, jaką mieszkańcy Jamnej udzielili partyzantom batalionu BARBARA, który pod dowództwem kpt. Eugeniusz Borowskiego-„Leliwy” organizował zasadzki na oddziały Werhmachtu. Wieś płonęła całą noc. Zginęło 57 osób. Wokół pomnika upamiętniającego to wydarzenie zgromadzili się kombatanci, harcerze, politycy, przedstawiciele władz gminnych i powiatowych, uczniowie, nauczyciele, mieszkańcy Jamnej oraz opiekunowie tego miejsca-dominikanie. Szczególnie wymowne były dwa momenty- Apel Poległych i składanie wiązanek pod pomnikiem. Morze kwiatów okryło jamneńskie wzgórze…

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.