Wrzesień 1939 r. pamiętamy!

79 lat temu, 31 sierpnia 1939 r., Hitler podpisał rozkaz ataku na Polskę. Wcześniej rozkazał swojej armii: „Bądźcie bez litości, bądźcie brutalni, nasza przewaga daje nam wszystkie prawa.”

1 września 1939 r. o godzinie 4.45 deszcz ognia zalał Polskę: 1850 000 żołnierzy niemieckich, którzy dysponowali 10 tys. dział i prawie 3 tys. czołgów, wspomaganych przez 1640 samolotów, bez uprzedniego wypowiedzenia wojny, przekroczyło północną, zachodnią i południową granicę Polski. Rozpoczęła się II wojna światowa, która ogarnęła najpierw Europę, później prawie cały świat.

17 września stało się to, czego marszałek Piłsudski obawiał się najbardziej: Niemcy i Rosja po raz czwarty w historii zdecydowały
o losach Polski- Armia Czerwona przekroczyła wschodnie granice Rzeczpospolitej. Rozpaczliwe walki obronne trwały ponad dwa tygodnie. Później masowo aresztowano Polaków, wywożono ich do łagrów, w głąb Rosji, na daleką Syberię…

Wojna trwała długie pięć lat, pochłaniając 50 milionów istnień ludzkich. Polska poniosła największe ze wszystkich krajów straty – ok. 6 milionów zabitych (18% populacji kraju).

Dziś, na uroczystym apelu, wspominaliśmy tamte wydarzenia, składając hołd wszystkim walczącym i poległym.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.