Uroczystość wmurowania tablicy pamiątkowej poświęconej dyrektorowi Sylwestrowi Gostkowi

„Nie ten żył długo, kto wiek przeżył długi,

Lecz kto życie wielkimi ozdobił zasługi.

Nie ten żył długo, kto liczne miał lata,

Lecz ten, kto wiele zrobił dobrego dla świata.”
Adam Naruszewicz

Dnia 13 października w naszej szkole odbyła się szczególnie podniosła uroczystość odsłonięcia tablicy okolicznościowej upamiętniającej postać zmarłego w styczniu bieżącego roku Pana Dyrektora  Sylwestra Gostka.

Najpierw w Kościele Parafialnym została odprawiona koncelebrowana  Msza Św. w intencji zmarłego Dyrektora, w której uczestniczyli księża uczący obecnie lub przed laty w naszej szkole, zaproszeni goście, rodzice, uczniowie. Ksiądz dr Paweł Biel, proboszcz naszej parafii,  podczas wygłoszonej homilii ciepło wspominał zmarłego Dyrektora, podkreślał jego zalety, gesty, które odzwierciedlały wrażliwość i życzliwość dla innych tego wspaniałego człowieka.

Następnie wszyscy udali się do szkoły, gdzie odbyła się główna część uroczystości. Na wstępie pani dyrektor szkoły Agnieszka Pomikło powitała gości. Potem głos zabrali w kolejności: pan Józef Gawron -Wicewojewoda Małopolski, pan Roman Łucarz-  Starosta Tarnowski, pan Artur Puciłowski. – Dyrektor Delegatury KO w Tarnowie, ojciec Andrzej Chlewicki,  pan Dawid Chrobak – Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn i pani Agnieszka Szwiec – siostra śp. Sylwestra Gostka. Wszyscy wspominali zmarłego Dyrektora, odnosili się w serdecznych słowach  do obecnej uroczystości.

Następnie Wicewojewoda  Małopolski Józef Gawron wręczył żonie  Grażynie Gostek Złoty Krzyż Zasługi przyznany pośmiertnie przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę śp. Sylwestrowi Gostkowi.

W dalszej części uroczystości  odbyła się akademia przygotowana przez nauczycieli: Stanisławę Martykę i Urszulę Sobol oraz  uczniów naszej szkoły  składająca się  z dwóch części- pierwszej -poświęconej śp. dyrektorowi Gostkowi, prezentującej jego postać i dokonania; drugiej-  nawiązującej do obchodzonego Święta KEN pod wspólnym hasłem „Wdzięczność jest pamięcią serca”.

Uczniowie przypomnieli, że  „z inicjatywy społeczności szkolnej i dzięki ofiarności mieszkańców okolicznych wiosek, rodziców, uczniów, w dowód wdzięczności i uznania dla Pana Dyrektora ,została ufundowana tablica, która  będzie nam wszystkim przypominać jego osobę, człowieka o  niezwykłej wrażliwości i serdeczności, dobrego i szlachetnego , otwartego zawsze na potrzeby innych.”

 Po akademii wszyscy przeszli do holu, gdzie Wicewojewoda Małopolski Józef Gawron wraz z żoną i matką Pana Dyrektora dokonali odsłonięcia tablicy, która została zaprojektowana przez byłego wychowanka naszej szkoły, Grzegorza Kumorka.

 Na zakończenie złożono kwiaty pod odsłoniętą tablicą.

Była to uroczystość o głębokiej wymowie, która dostarczyła zebranym wielu wzruszeń i pozostanie na długo w naszej  pamięci.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.